Naşit Özcan Bey

  0 Hayranı Var
  •   Doğum Yeri: İstanbul
  •  Doğum Tarihi: 26 Mayıs 1886
   Ünlü oyuncular Adile Naşit ile Selim Naşit Özcan’ın babası, tiyatrocu Naşit Özcan’ın dedesidir. Beyazıt Rüştiyesinin ardından Mızıka-ı Hümayun (o dönemin askeri bandosu) da eğitimini tamamlamıştır.
  Oyunculuğa dönemin tuluat sanatçısı Abdürrezzak Abdi Efendi’nin yanında başladı. Daha sonraları Meşrutiyeti Osmaniye Kumpanyası, Heveskeran  Cemiyeti, Ortaköy Tiyatrosu, Kavuklu Hamdi ve Küçük İsmail Ortaoyunu Topluluğu, Kel Hasan’ın Tuluat Topluluğu ve Manakyan Topluluğu gibi birçok tiyatro topluluğunda uzun yıllar çalıştı.
   Sultan Hamid’i bile güldürebildiğinden kendisine ‘’Komik-i Şehir Naşit (Büyük Komik Naşit)’’ lakabı verilmiştir. O dönem, arkadaş ve aileler arası toplantılarda Naşit Bey’in espri ve taklitleri hiç eksik olmazmış, kendisini o dönemin Cem Yılmaz’ı olarak da tanımlayabiliriz kanımca.
   Sinema kariyeri, yönetmeni ve senaristi Muhsin Ertuğrul olan ‘’Bir Millet Uyanıyor 1932’’ filmiyle başlamıştır. Gene bir Muhsin Ertuğrul filmi olan ve senaristinin Nazım Hikmet Ran olduğu ‘’Naşit Dolandırıcı 1932’’ komedi filmiyle 2. sinema çalışmasına imzasını atar. Nazım Hikmet Ran’ın bu sefer yönetmen koltuğunda oturduğu ‘’Düğün Gecesi 1933’’ ve Adolf Körner’in yönetmenliğini yaptığı ‘’Duvaksız Gelin 1942’’ rol aldığı son filmlerdir.
   Leman Hanım’la ilk evliliğini yapmış, daha sonrasında Türkiye Ermeni’si Amelya Hanım’a aşık olup evlenmiştir. Adile Naşit ve Selim Naşit Özcan Amelya Hanım’dan olma çocuklarıdır.
 
Ölüm tarihi: 26 Nisan 1943, İstanbul
Sinemada etkin olduğu dönem: 1932 – 1942