Türk Sinemasında 12 Eylül Filmleri

Türk Sinemasında 12 Eylül Filmleri
  16 Mayıs 2015   1192 Okunma

Türk Sinema tarihinde, senaryosunda 12 Eylül darbesine yer vermiş olan filmler.

Beynelmilel

Beynelmilel

12 Eylül 1982 yılı sıkı yönetim herkesi olumsuz etkiler. Gelen yasaklar, uygulanan kurallar hayatı olumsuz etkilemektedir. Bu dönemde Adıyaman'da bulunan bir grup yerel müzisyen, darbe sonrası oldukça zor günler geçirmektedir. Kışla mantığını sosyal yaşama zorla getirmeye çalışırken ortaya çıkan traji-komik olaylar ve müzisyen grubunun başına gelenler filmin konusunu oluşturuyor.. Beynelmilel, gerek diyalogları gerekse oyuncu kadrosu ile oldukça ilgi çeken bir film.

Babam ve Oğlum

Babam ve Oğlum

1980 darbesinde annesini kaybeden küçük Deniz 7 yıl sonra hiç görmediği dedesinin Ege’deki çiftliğine doğru bir yolculuğa çıkar. Deniz’in dedesini hiç görmemesinin nedeni, dedesiyle babasının yıllardır küs oluşudur. Zamanında Hüseyin Efendi, okumaya diye gönderdiği oğlunun politik olaylara karıştığını öğrenince onu evlatlıktan silmiştir. Sadık’ın her şeye rağmen baba evine geri dönüşünün nedeni Deniz’den ayrılmak zorunda oluşudur; küçük oğlunu babasına emanet edecektir. Kelimenin tam anlamıyla Deniz bu çiftlikte hafif tatlı kaçık bir ailenin ortasında bulur kendini. Evin yanaşmaları, küs teyze (Şerif Sezer), traktör kullanan ve telsizle konuşan müthiş bir babaanne, bileğinden boğazın a kadar bilezikle dolaşan gelin Hanife ve saf bir amca. Sadık, uğruna savaştığı bir Türkiye’ye ve terk ettiği sevgilisiyle ve kendiyle kasabada yüzleşirken; çocuk, dedesinin ve babasının arasındaki tüm buzları eritecektir.

Gönderilmemiş Mektuplar

Gönderilmemiş Mektuplar

Her şeyi arkasında bırakıp kaçan Cem, 20 yıl sonra ölmek üzere olan babasının yanında olmak için Amerika'dan Amasya'ya geri gelir. 20 yıl önce geride bıraktığı aşkı Gülfem ile karşılaşan Cem için geçmiş yine önündedir. Söylenmeyenler, susulanlar, sırlar artık her şey karşısındadır. 

Eve Dönüş

Eve Dönüş

İstanbul'un bilinmeyen, kenar mahallesinde yaşayan bir aile, ülkede varolan ihtilal sebebi ile zor günler geçirmektedir. Mustafa ve karısı 5 yıllık evlidir ve ikisi de işçidir. Siyasetten uzak bir hayatları vardır fakar bir gece kapıları çalınır ve Mustafa hiç var olmadığı bir kişi sanılarak tutuklanır. Hayatları cehenneme dönecektir.

Zincirbozan

Zincirbozan

Gazeteci Abdi İpekçi suikastı ile başlayarak, 12 Eylül 1980 askeri müdahalesine kadar tırmanan terör olaylarını, bu olaylarla başa çıkmaya çalışan siyaseti, ordunun yönetime el koymasını, siyasi liderlerin sürgüne gönderilişlerini ve o süreçte yaşananları konu alan Zincirbozan, dönemi pek bilinmeyen yönleriyle yansıtıyor. Film adını, 12 Eylül sonrasında bazı siyasilerin mecburi ikamete tabi tutulduğu, Çanakkale’deki Zincirbozan askeri tesislerinden alıyor.

Ülkücüler

Ülkücüler

12 Eylül darbe öncesinde ve sonrasında ülkedeki karışıklık siyasi görüşü farklı olan tüm kesimleri etkilemiştir. Ülkücülerin de hayatlarının değişmesine neden olan darbede yaşanılanlar, belgelere dayanılarak anlatılmıştır. Filmin idam sahneleri, özellikle dikkat çeken sahneler arasında yer alır.
  İLGİLİ Filmler
 • Ülkücüler
    117 Dk.
  12 Eylül darbe öncesinde ve sonrasında ü...
  •   0
  •   0
  Puan 7.4
 • Gönderilmemiş Mektuplar
    100 Dk.
  Herşeyi arkasında bırakıp kaçan Cem, 20 yıl sonr...
  •   0
  •   0
  Puan 6.0
 • Eve Dönüş
    101 Dk.
  İstanbul'un bilinmeyen, kenar mahallesinde yaşayan ...
  •   0
  •   0
  Puan 7.0
 • Beynelmilel
    105 Dk.
  12 Eylül 1982 yılı sıkıyönetim herkesi olumsu...
  •   0
  •   0
  Puan 8.0
 • Babam ve Oğlum
    108 Dk.
  1980 darbesinde annesini kaybeden küçü...
  •   1
  •   0
  Puan 8.5
  BENZER İçerikler
  YORUM Alanı
0 Yorum Yapılmış
  Dikkat! Yorum gönderebilmek için üye olmanız gerekmektedir.